„Młodzież czynnie czciła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych”

1 kwietnia 2017 roku (sobota), w godzinach 9:30 – 15:30 na podtoruńskiej Barbarce młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogła po raz szósty wziąć udział w edukacyjnej grze terenowo - sprawnościowej, której celem było upamiętnienie bohaterów czasów okupacji hitlerowskiej i sowieckiej oraz antykomunistycznego podziemia niepodległościowego - Żołnierzy Niezłomnych zwanych także Wyklętymi. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie tylko skazywano ich na śmierć czy wieloletnie wyroki, ale starano się wymazać dokonania z pamięci ludzkiej, przedstawiano jako bandytów.

Wzorem lat ubiegłych uczniowie rywalizowali w kilkuosobowych grupach, w ciekawych plenerowych konkurencjach sprawnościowych. Należały do nich: rozpalanie ogniska w warunkach polowych, orientacja na mapie (w tym wytyczanie azymutu), strzelanie do celu, rzut granatem ćwiczebnym, pokonanie trasy w parku linowym, udzielanie pierwszej pomocy. Uczestnicy rozwiązywali także przygotowany specjalnie dla nich test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Młodzieży w zmaganiach towarzyszyły pieśni patriotyczne w tradycyjnym i współczesnym wykonaniu. Nadwątlone siły mogli odbudować przy ognisku z własnoręcznie upieczonymi przez nich kiełbaskami i gasić pragnienie zimnymi oraz gorącymi napojami.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu godnie reprezentowali: Wiktor Cisek, Filip Kuczmarski, Jakub Szupryciński, Kajusz Zieliński – uczniowie klasy III E Gimnazjum nr 29 imienia Włodzimierza Puchalskiego. II Liceum Ogólnokształcące imienia Królowej Jadwigi wystawiło drużynę w składzie: Julia Kustalik, Paulia Sulecka, Daniel Olszewski. To przedstawiciele klasy I B i II A o profilu policyjnym. Młodzieżą opiekował się pan Jacek Zywert, nauczyciel przedmiotów humanistycznych. W tym roku do wymagającej rywalizacji zgłosiło się około 50 drużyn. Duży sukces zanotowała na swoim koncie nasza grupa gimnazjalna - chłopcy zdobyli trzecie miejsce.

Po zakończeniu gry trenowej nadszedł czas na opowieść pana Wojciecha Łuczaka, Prezesa Fundacji "Niezłomni", popartej prezentacją z ekshumacji bohaterów naszej historii najnowszej. Młodzież szkolna wzięła ponadto udział we wspólnej modlitwie, wysłuchała koncertu pieśni patriotycznych oraz złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na Barbarce. Imprezę uświetniły grupy rekonstrukcyjne, które odtworzyły potyczkę oddziału podziemia niepodległościowego z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i wspierającymi ich żołnierzami radzieckiego NKWD. Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie, uczestniczący w grze, otrzymali dyplomy. Dla zwycięzców poszczególnych grup wiekowych przygotowano cenne nagrody rzeczowe, np. wycieczkę w czerwcu 2017 roku do Strasburga.

Sponsorami imprezy byli m. in.: Fundacja „Niezłomni”, Kosma Złotowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Michał Jakubaszek – radny Miasta Torunia, Instytut Pamięci Narodowej. Wśród wielu organizatorów można wymienić, np.: Parafię Rzymskokatolicką p. w. św. Antoniego w Toruniu, prof. dr hab. Wojciecha Polaka, Karola Wojtasika - radnego Miasta Torunia, Związek Strzelecki „Strzelec”, itd.