„Znają dzieje Torunia!”

Sześcioro naszych gimnazjalistów i licealistów reprezentowało Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu w etapie miejskim XVII edycji konkursu historycznego „Dzieje Torunia”, który odbył się w czwartek 6 kwietnia 2017 roku. Byli to: Damian Podlaszewski z klasy I C, Marta Bratkowska z klasy III B, oraz Jakub Makuch z III D Gimnazjum nr 29 imienia Włodzimierza Puchalskiego. II Liceum Ogólnokształcące imienia Królowej Jadwigi reprezentowali: Patryk Maciejewski, Daniel Olszewski, Mateusz Śniady z II A LO. Uczniów przygotowywali nasi nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie: pani Hanna Zawacka i pan Jacek Zywert, który jest także czynnym przewodnikiem po Toruniu.

Intelektualne rozgrywki miały miejsce tradycyjnie w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz tej placówki organizatorem był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test ze znajomości dziejów Torunia. Następnego dnia 7 kwietnia, spotkali się w sali gimnastycznej wspomnianej wyżej placówki podczas superfinału, który poprzedziła pięknie przygotowana inscenizacja przedstawiająca dzieje toruńskiego piernika.

Marta Bratkowska i Jakub Makuch w kategorii gimnazjów zostali laureatami konkursu "Dzieje Torunia". Tematem przewodnim XVII edycji konkursu była - „Historia toruńskiego piernika”. Tematyka konkursu uwzględniała zagadnienia związane z Rokiem Rzeki Wisły i 20-tą rocznicą wpisania Torunia na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wspomniani wyżej gimnazjaliści systematycznie pogłębiali wiedzę o historii grodu Kopernika, brali udział w zajęciach koła historyczno-obywatelskiego prowadzonych przez pana Jacka Zywerta, skorzystali z bazy materiałów, którymi dysponuje ten nauczyciel. Jakubowi zabrakło niewiele do wzięcia udział w wielkim finale konkursu, do którego wchodziło po trzech najlepszych uczestników w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajął czwarte miejsce. Marta była ósma. Mamy nadzieję, znając zainteresowania tych uczniów dziejami grodu Kopernika, że w przyszłym roku szkolnym powalczą o tytuł superlaureata.

Nasi laureaci stali się bohaterami wywiadu prowadzonego przez Radio PiK. Relacja dostępna w Internecie - http://www.radiopik.pl/2,54116,konkurs-historyczny-dzieje-torunia&s=1&si=1&sp=1. Można zobaczyć ich także w telewizji Toruń - http://www.tvtorun.net/movie/show?id=12283. Obszerna informacja również na stronie Urzędu Miasta Torunia http://www.torun.pl/pl/dzieje-torunia-2017-0

Serdecznie gratulujemy Jakubowi, Marcie i pozostałym naszym reprezentantom!