Gimnazjaliści na archiwalnym szlaku

23 maja 2017 r. we wtorek miało miejsce wyjście edukacyjne klasy II D Gimnazjum nr 29 do Archiwum Miejskiego w Toruniu. Odbyło się ono z inicjatywy pana Jacka Zywerta, nauczyciela przedmiotów humanistycznych. Skorzystał on z propozycji i kontaktów pani Marii Kilińskiej, nauczycielki języka niemieckiego.

Droga do budynku archiwum była dość długa, ponieważ mieści się ono za Mostem Drogowym im. Józefa Piłsudskiego, na ulicy majora Idzikowskiego 6. Zostaliśmy przyjęci przez pracownika II Oddziału Archiwum Miejskiego w Toruniu, który przez dwie godziny przekazywał informacje na temat zasobów archiwum, pracy archiwistów. Młodzi ludzie skorzystali z rękawiczek, które okazały się niezbędne przy zapoznawaniu się z zabytkowymi dokumentami. Niektóre pochodziły nawet z czasów średniowiecza. Wśród wychowanków pani Małgorzaty Tygielskiej, naszej anglistki, nie zabrakło uczniów, którzy próbowali analizować dawne dokumenty, odczytywać ich fragmenty zapisywane zwykle innym językiem niż nasz rodzimy polski (Były to - język łaciński lub niemiecki).

Gimnazjaliści zapoznawali się także z dawnymi papierami wartościowymi, księgami metrykalnymi, które pochodziły z parafii różnych wyznań chrześcijańskich czy urzędów stanu cywilnego Torunia i okolicznych gmin. Dowiedzieli się, jak należy prowadzić poszukiwania dotyczące dziejów swojej rodziny (genealogii). Zostali poinformowani, że do wielu materiałów mogą dotrzeć drogą elektroniczną. Informacje o zasobach archiwalnych znajdują się w następujących bazach danych, na serwerze Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: szukajwarchiwach.pl (SEZAM - System Ewidencji Zasobu Archiwalnego, PRADZIAD - Akta Metrykalne i Stanu Cywilnego, IZA- Inwentarze, Ela - Ewidencja ludności). Na koniec prowadzący poprowadził gimnazjalistów do części magazynowej, w której znajdowały się wielkie ilości dokumentów.