Tradycja szkoły

PATRON

Włodzimierz Puchalski-patron Gimnazjum nr 29, żył w latach 1909-1979. Był wielkim miłośnikiem przyrody, mistrzem przyrodniczej fotografii, autorem wielu albumów, ale przede wszystkim twórcą własnej szkoły stylistycznej polskiego filmu przyrodniczego. Jego filmy zdobywały prestiżowe, międzynarodowe nagrody: "Ptasia wyspa", "Nietoperze", "Zwierzęta naszych lasów" i inne. Jest autorem wielu książek i albumów np."Bezkrwawe łowy", "Ptaki naszych wód", "W krainie łabędzia". Brał udział w wyprawach polarnych, skąd przywoził zdjęcia i nagrania arktycznej przyrody. Zmarł podczas wyprawy na Antarktydę, w trakcie wykonywania zdjęć. Został pochowany obok lodowca, nazwanego Jego imieniem, na Wyspie King George.

SZTANDAR SZKOŁY

Główna strona sztandaru
Jednakowa dla wszystkich szkół zawiera barwy narodowe - biel i czerwień dzielące płat sztandaru w poziomie. W centrum białego pasa - godło RP - srebrny orzeł ze złotą koroną w polu czerwonej tarczy.

Strona odwrotna sztandaru
W kolorze białym zawiera symbol naszej szkoły sowę - puchacza. Sowa siedzi na sosnowym konarze, sucha gałąź z lewej strony ptaka to symbol obecnego stanu przyrody. Zielona gałąź symbolizuje żywą przyrodę - cel walki miłośników ekologii. Tło dla sowy stanowi okrąg wschodzącego słońca - symbol przebudzenia świadomości ekologicznej młodego pokolenia Polaków. Napisy na sztandarze wskazują na ciągłość edukacyjną placówki, która wywodzi się ze Szkoły Podstawowej Nr 29 im. Włodzimierza Puchalskiego.

Sztandar szkoły zaprojektował mgr Tadeusz Wański.

LOGO SZKOŁY

Już w pierwszym roku istnienia Gimnazjum Nr 29 przyjęło jako swoje logo wizerunek sowy wpisanej w stylizowaną literę G [Gimnazjum], symbolika została zaczerpnięta z logo Szkoły Podstawowej Nr 29, na którym od 1989 r. widnieje sowa - puchacz - w nawiązaniu do przyjętego na sztandarze wizerunku tego ptaka. Zamierzonym efektem projektanta było ukształtowanie skrzydeł sowy na kształt serca - symbolu umiłowania przyrody i środowiska, jak również wzajemnych relacji pomiędzy uczniami, ich rodzicami i nauczycielami tej szkoły.

Logo szkoły zaprojektował: mgr Tadeusz Wański.

SYSTEM WYRÓŻNIEŃ

Dyplomy z Laurem

Obok wyróżnienia dla najlepszego absolwenta w naszym gimnazjum za wzorowe zachowanie, wyróżniające postępy w nauce i aktywny udział w życiu gimnazjum uczeń może w każdym roku otrzymać specjalny dyplom:

1. Dyplom ze "Złotym Laurem", jeżeli uczeń osiąga z zajęć edukacyjnych średnią 5,0 i więcej i otrzymał z zachowania ocenę wzorową,
  2. Dyplom ze "Srebrnym Laurem", jeżeli uczeń osiąga z zajęć edukacyjnych średnią od 4,75 do 4,99 i otrzymał z zachowania ocenę wzorową,
  3. Dyplom z "Brązowym Laurem", jeżeli uczeń otrzymał z zajęć edukacyjnych średnią od 4,5 do 4,74 i wzorową ocenę z zachowania.